CCTV

CCTV Sistemleri (Güvenlik Kamera Sistemleri) izlenmek istenilen mahallerde genellikle güvenlik sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. CCTV Sistemlerinin (Güvenlik Kamera Sistemleri) en önemli amacı olayları izleyerek anında tespit etmek ve müdahale etmek olmakla birlikte yapılan kayıtları izleyerek daha sonradan olaylardan haberdar olmak ve delil olarak ilgililere sunmaktır.

Yaygın olarak bilinen adıyla Kapalı Devre Televizyon (CCTV) sistemlerine bilgisayar ve network teknolojisinin devreye girmesiyle birlikte özel kablo ve kontrol donanımları kullanılması gereği ortadan kalkmış ve açık bir platform haline dönüşmüştür. CCTV Sistemleri (Güvenlik Kamera Sistemleri) diğer güvenlik, geçiş kontrol sistemleri ve bina kontrol sistemleriyle entegrasyonu kolaylaşmış hatta talep edilir hale gelmiştir.

CCTV Sistemlerinde (Güvenlik Kamera Sistemleri) kullanılan kameralar sadece videonun izlenmesi ve kayıt edilmesi ile kalmayıp bir takım yazılım ve donanımların eklenmesiyle operatör müdahalesine gere kalmadan alarmlar üretebilir, çeşitli obje ve plakaları tespit edebilir hale gelmiştir. CCTV Sistemlerinde (Güvenlik Kamera Sistemleri) kullanılan kameraların değişik sektörlerde güvenlik ve güvenlik dışı maksatlarla kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunlar Akıllı Video İçerik Analizi, İnsan Sayma ve Raporlama Sistemleri, Plaka Tanıma Sistemleri ve çevre güvenliği sağlamada video hareket dedektörü olarak isimlendirilebilir.

Hala pazarda çok ciddi oranda Analog CCTV Sistemleri (Güvenlik Kamera Sistemleri) tercih edilse de, IP CCTV Sistemlerine (IP Güvenlik Kamera Sistemleri) geçiş hızlanmıştır. IP CCTV Sistemlerinin maliyetlerinin düşmesi ve özellikle çözünürlükteki başarısından dolayı Analog CCTV Sistemlerinin pazardan tamamen kalkması kaçınılmaz bir sondur.